fbpx
Powrót do listy aktualności

O wychowaniu dzieci także na ekranie – nowość w programie 7. MFF Kino Dzieci

Kino Dzieci o wychowaniu jako cykl spotkań dedykowanych dorosłej publiczności ma swoje stałe miejsce w programie MFF Kino Dzieci.  W tym roku po raz pierwszy jest to sekcja filmowa, w której znalazły się trzy dokumenty inspirujące do rozmów o wychowywaniu i edukacji młodych ludzi. Filmom towarzyszyć będą omówienia, m.in. przez Izę Rutkowską i Przemka Staronia. W ramach sekcji proponowane są także dwa wykłady: prof. Bogdana de Barbaro na temat  dialogu w rodzinie, oraz Alicji Kost o tym, jak oswoić ekrany w życiu dzieci.

O wychowaniu na ekranie 

„Dzieci wszechświata (tyt. oryg. „Grand et Petit”, reż. Camille Budin, Szwajcaria, 2018) to dokumentalna opowieść o grupie dzieci ze szkoły podstawowej w szwajcarskich górach i ich pomysłowej nauczycielce, Stéphanie Juneau. Aby wyjaśnić, czym był Wielki Wybuch, jak powstały gwiazdy i gdzie są czarne dziury, kobieta wykorzystuje oryginalne metody nauczania. Proponuje swoim podopiecznym eksperymenty ruchowe i poetyckie choreografie, wycieczki na łono natury, a przede wszystkim – uruchomienie ich wyobraźni. Każde z dzieci może swobodnie snuć refleksje na tak trudne do zrozumienia i wytłumaczenia tematy, a nauczycielka swoją otwartością motywuje do odkrywania tajemnic kosmosu.

Po seansie filmu zaprosimy  na webinar pt. „Niemożliwe jest tylko w naszych głowach”, o tym jak uczyć nieszablonowo i z pasją. Jego autor, Przemek Staroń – nauczyciel i wykładowca – jest jednym z prekursorów wykorzystywania mediów społecznościowych w polskiej edukacji. W 2018 został uhonorowany tytułem Nauczyciela Roku. W tym roku, jako jeden z 50 nauczycieli na świecie, otrzymał nominację do nauczycielskiego Nobla, czyli do Global Teacher Prize 2020. Zwycięzcę konkursu Akademia ogłosi jesienią.   

Historię niezwykłej pracy z uczniami zobaczymy także w filmie „Dzień dobry, Panie Fotis” (tyt. oryg. „Good Morning Mr. Fotis”, reż. Dimitra Kouzi, Grecja, 2020). Fotis Psycharis  jest nauczycielem pracującym od 30 lat w publicznej szkole podstawowej w samym centrum Aten. Zdecydowana większość jego uczniów to dzieci imigrantów i uchodźców. W latach 90. były to głównie dzieci z Bałkanów i krajów byłego Związku Radzieckiego, dziś – z Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki. 

Brak wspólnego języka i kodu kulturowego uczniów, skłoniły Fotisa do rozwijania własnej metody nauczania, łączącej różne sztuki i techniki. W dokumencie obserwujemy jak uczniowie dzięki pracy w szkole – angażującej serce, umysł i ciało, odkrywają przestrzeń do nauki i rozwijania swojej osobowości. Dzieci, m.in. dzięki metodzie dramy i nauce filozofii, uczą się współpracy i porozumienia. Nawet jeśli komunikacyjnie dzieli ich – pozornie – wszystko, potrafią odnaleźć wspólny uniwersalny język. 

Film z humorem i empatią śledzi inspirującą pracę Fotisa w klasie, ale i indywidualną przemianę, jaka dokonuje się w jego uczniach, co bezpośrednio przekłada się na rozwój całej grupy, rodzin i społeczności uchodźców. Podobnie jak w filmie „Dzieci wszechświata”, odkrywamy, że funkcjonowanie świata opiera się na wzajemnych zależnościach i potrzebie harmonii. 

Projekcję tego obrazu zakończymy webinarem „Teatr jako narzędzie integracji, edukacji i indywidualnego rozwoju”. Spotkanie poprowadzą: Anna Rochowska, Helena Świegocka i Marta Bernatowicz z Zespołu Edukacji TR Warszawa.

O transformującej mocy sztuki opowiada również film „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza(tyt. oryg. „The Earth Is Blue as an Orange”, reż. Iryna Tsilyk, Ukraina 2020). To poruszający portret ukraińskiej rodziny, żyjącej w strefie wojennej. 

Anna mieszka w ukraińskim Donbasie i samotnie wychowuje czwórkę dzieci. Mimo niesprzyjającej sytuacji i niebezpieczeństwa związanego z działaniami wojennymi, kobieta stara się stworzyć dla swoich dzieci przestrzeń pełną ciepła i uśmiechu. 

Sposobem na ucieczkę od przerażającej rzeczywistości obok staje się kino. Wspólna pasja scala rodzinę, pomaga budować więzi, wyzwala kreatywność i umożliwia przeniesienie się w zupełnie inny świat. Okazuje się, że rejestrowanie historii swojej rodziny i swojego miasta, staje się nie tylko procesem twórczym, ale także terapeutycznym. 

Seans zakończymy spotkaniem z bohaterkami filmu dokumentalnego, Myroslavą i  Anastasiią Trofymchuk, które poprowadzi Iza Rutkowska – artystka, animatorka i menadżerka kultury, założycielka Fundacji Form i Kształtów.

Wykłady o wychowaniu

„Rozmowy między bliskimi – jak prowadzić dialog w rodzinie” – tak zatytułowany jest wykład prof. Bogdana de Barbaro w cyklu Kino Dzieci o wychowaniu podczas 7. MFF Kino Dzieci, który odbędzie się online. Prof. de Barbaro jest jednym z najwybitniejszych psychoterapeutów w Polsce, znanym również z udziału w dokumencie Pawła Łozińskiego pt. „Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham” (2016). 

Jakie formy komunikacji stosujemy? Kiedy rozmowy między bliskimi osobami są destruktywne, a kiedy mogą być cennym i użytecznym dialogiem? Tego dowiemy się podczas spotkania. Wykład będzie uwzględniał aktualne kwestie związane z obecnością w naszej świadomości epidemii koronawirusa i jej skutków. Szczególna uwaga zostanie poświęcona trudnościom związanym z aktualnymi zmianami ekonomicznymi, obyczajowymi i technologicznymi oraz ich wpływowi na rodzinę.

Drugi z wykładów zatytułowany jest: „Oswoić ekrany w życiu dzieckai wygłosi go Alicja Kost – twórczyni i autorka prowadzonego od 6 lat bloga Mataja, poświęconego kwestiom wychowania.

Poznamy rekomendacje dotyczące korzystania z ekranów przez dzieci. Dowiemy się, czy ekranów w czasach online należy się bać, usłyszymy też o ciekawych badaniach, które powinny ułatwić rodzicom bycie mądrymi przewodnikami po nowych technologiach i mediach cyfrowych.

Filmy, webinary oraz wykłady będą dostępne online.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbędzie się w dn. 26.09-4.10.2020. Podobnie jak w poprzednich edycjach, zaprosimy naszych widzów na seanse w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i kilkunastu innych miastach. Po raz pierwszy Kino Dzieci odbędzie się w formule hybrydowej – poza pokazami na salach kinowych, część filmów dostępna będzie także online.

Organizatorem 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci i Kino Dzieci Industry jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Współfinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Kreatywna Europa, Miasto st. Warszawa.

Patroni medialni: Co Jest Grane 24, Gazeta Wyborcza, Książki. Magazyn do czytania, Wysokie Obcasy, TOK FM, Wirtualna Polska, Nasze Miasto, Kino, Filmweb, Going, Lubimy Czytać, Czas Dzieci, Ładne Bebe, Sens, Zwierciadło.

Więcej informacji: kinodziecipl

Facebook: facebook.com/kinodzieci

Instagram: instagram.com/kino.dzieci

Materiały do pobrania: http://c.nowehoryzonty.pl

Hasło i login: press