fbpx
Powrót do listy aktualności

Agnieszka Sinicka – programerka MFF Kino Dzieci poleca filmy nadchodzącej edycji!

fot. Filip Basara

Zapchlony Kundel 6+. Gdyby Disney, Pixar albo DreamWorks robili castingi postaci do swoich filmów, ten bohater prawdopodobnie by się do nich nie dostał. Na szczęście francuski producent i dystrybutor Dandelooo nie ocenił go po pozorach! 

Nasz kundel jest głupiutki, beztroski i troszkę zapchlony, ale jest bez dwóch zdań najśmieszniejszym i najbardziej uroczym bohaterem tegorocznego Kina Dzieci! Uwielbiam go za jego absurdalne pomysły, niesztampowy sposób myślenia i za to, jak jest narysowany przez Marca Boutavanta. Pokochacie też jego wiernego przyjaciela Płaskota.

Polecam też serię książek „Zapchlony Kundel” autorstwa Colasa Gutmana, która jest świeżynką na polskim rynku wydawniczym. 

Hugo i Holger 4+. Duńska animacja z bohaterami, którzy skradli moje serce – chłopcem Hugo i słoniem Holgerem. Ze wszystkich tegorocznych historii o przyjaźniach ta zapadła mi w pamięć najbardziej. Holger jest młodym, porzuconym słonikiem gotowym do adopcji. Hugo marzy o psie i ma sporą wadę wzroku. To przez nią, a właściwie dzięki niej od razu adoptuje Holgera, czyniąc go swoim szczeniakiem! Mimo swoich niedoskonałości stanowią duet idealny. Przyjaźń, która zmienia nasze wady w zalety, to najpiękniejszy rodzaj przyjaźni.

Moja opowieść 9+. Niepozorny turecki film drogi dla młodych widzów. Trzech przyjaciół wyrusza w wakacyjną podróż przez wioski Anatolii do wielkiego jeziora. Urzekająca prostota, zabawne i trafne dialogi oraz naturalna gra aktorska głównych bohaterów stanowią jedne z zalet tego tytułu. 

Jeśli droga w „Mojej opowieści” bywa długa i męcząca, to tylko dla filmowych bohaterów. Ja uwielbiam całą tę trójkę i z chęcią wyruszyłabym z nimi na kolejną wędrówkę. To w „Mojej opowieści” znajduje się też jedna z najbardziej zachwycających mnie wizualnie scen z tegorocznego programu – scena ze studnią i lusterkami. Wielki plus dla reżysera, Bekira Bülbüla, że nie jest to kolejny film o dzieciństwie pokazanym z perspektywy dorosłego. 

Bardzo doceniam też, że film udało się stworzyć własnymi środkami i zaangażować w jego tworzenie najbliższą rodzinę i przyjaciół. Całość została sfinansowana z prezentu ślubnego reżysera i producentki filmu. Zdjęcia kręcone były podczas ich miesiąca ślubnego, a główni bohaterowie to chłopcy z najbliższej rodziny. Życzę nam więcej takich filmowych prezentów.

Skateboard w strefie wojennej (gdy jesteś dziewczyną) (11+). Najdłuższy tytuł tegorocznego programu i jedyny oscarowy. To opowieść o stawianiu oporu wobec zastanych reguł i zmienianiu rzeczywistości własnymi siłami. W centrum tej historii stoi niezwykła fundacja Skateistan. Organizacja, budując szkoły i organizując lokalnych edukatorów, dba o edukację dzieci, ale przy okazji uczy je też… jeździć na deskorolce. Skateistan daje dziewczynkom z Kabulu szansę na większą niezależność oraz wzmacnia je, udostępnia im przestrzeń do budowania prawdziwych przyjaźni i wspólnoty.

To taka dokumentalna wersja „Betty”/„Skate Kitchen” albo „Dziewczynki w trampkach”. Oprócz tego, że to świetny film, wybierając się na seans realnie wesprzesz Skateistan! Wszystkie wpływy z biletów za ten seans Kino Dzieci przeznaczy na wsparcie dalszej działalności fundacji Skateistan

Trzymam kciuki za wszystkie deskorolkarki na całym świecie! Go girls! 

Szczęściara (9+). Tytuł, którego moim zdaniem nie wolno przegapić podczas 7. MFF Kino Dzieci. To film ze świetną obsadą aktorską: zobaczymy na ekranie rudowłosą petardę, Daisy Axon; Wesleya Pattena oraz Miriam Margolyes wraz z jej wędrującymi oczami. John Sheedy (reżyser) zachowuje doskonały balans pomiędzy elementami humorystycznymi, fantastycznymi, a poważnymi sprawami i trudnymi emocjami. Przy tym nie traktuje młodego widza w sposób protekcjonalny. „Szczęściara” celebruje w nas różnice (co warto nieustannie ćwiczyć i pielęgnować) oraz oddaje pełną sprawczość dzieciom (główna bohaterka skleja na nowo rozbitą rodzinę). To tytuł, którego szczególnie nam potrzeba w tym wyjątkowym, pandemicznym roku. 

7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbędzie się w dn. 26.09-4.10.2020. Zapraszamy naszych widzów na seanse w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i 17 innych miastach. Po raz pierwszy Kino Dzieci odbędzie się w formule hybrydowej – poza pokazami na salach kinowych większość filmów dostępna będzie także online.