fbpx
Powrót do listy aktualności

Wszyscy za jednego – nagradzana na europejskich festiwalach historia wielkiej odwagi dzieci od piątku w kinach

Wszyscy jesteśmy ludźmi, a ludzie muszą sobie pomagać! Przed nieustraszoną Gerdą i Ottonem stoi wymagająca misja pomocy potrzebującym dzieciom w potrzasku. Czy odwaga bohaterów wystarczy, aby sprostać zadaniu? Film w kinach od 10 września.

„Wszyscy za jednego” to historia heroicznej Gerdy i jej brata Ottona, których rodzice należą do norweskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej. Pewnego dnia, tuż przed Bożym Narodzeniem 1942 roku, rodzice Gerdy i Ottona zostają aresztowani. Po zniknięciu rodziców rodzeństwo odkrywa dwoje żydowskich dzieci, Sarę i Daniela, ukrytych w tajnej szafie w piwnicy ich domu. Teraz Gerda i Otto muszą dokończyć to, co zaczęli ich rodzice: pomóc Sarze i Danielowi w przekroczeniu granicy do neutralnej Szwecji i zjednoczeniu ich z rodziną. Czy tak ryzykowna misja ma szansę powodzenia w zimowym krajobrazie Norwegii?

 

Film zdobył wiele nagród na europejskich festiwalach, w tym Europejską Nagrodę Młodej Publiczności Europejskiej Akademii Filmowej (EFA Young Audience Award 2021), Nagrodę specjalną na zeszłorocznym festiwalu Ale Kino! oraz wyróżnienia na 7. MFF Kino Dzieci.

 

Jury Konkursu głównego 7. MFF Kino Dzieci przyznało filmowi wyróżnienie. W uzasadnieniu czytamy: 

Opowiedziana z perspektywy dziecka, przestrzega przed złem, które nigdy nie powinno się powtórzyć. Dowodzi, że – niezależnie od wieku – każdy może dokonać dobrych lub złych wyborów, a mały człowiek miewa silniejszy kręgosłup moralny, niż niejeden dorosły. To film o przyjaźni wbrew własnemu interesowi, o sile słowa „przepraszam”, a także o tym, że zdolność do przyznania się do błędu miewa większą wartość, niż całkowity brak wątpliwości. Doceniliśmy także walory artystyczne „Wszystkich za jednego”, szczególnie grę konwencjami i znanymi z literatury dziecięcej symbolami, których obecność pomaga młodemu odbiorcy zmierzyć się z tematem holocaustu. Zwłaszcza, jeśli po seansie będzie mógł porozmawiać z otwartym, wspierającym dorosłym.

 

Historia jest adaptacją książki bestsellerowej autorki Mai Lunde. „Wszyscy za jednego” to trzymający w napięciu film o przyjaźni ponad granicami, bezkompromisowej lojalności i wielkiej odwadze, jaką dzieci mogą znaleźć w sobie.

 

Film w kinach od 10 września!

 

Informacje o filmie:

„Wszyscy za jednego”

Tytuł oryginału: „Flukten over grensen”

Kategoria wiekowa: 9+

Reżyseria: Johanne Helgeland

Kraj i rok produkcji: Norwegia, 2020

Czas trwania: 96 min

Wersja językowa: lektor

dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

film współfinansowany przez Program Kreatywna Europa

Materiały do filmu na FTP: https://c.nowehoryzonty.pl (login i hasło: press)