fbpx
Powrót do listy aktualności

TOP 10 Kina Dzieci według Macieja Jakubczyka

Maciej Jakubczyk, dyrektor Festiwalu Filmowego Kino Dzieci, poleca swoje ulubione filmy nadchodzącej edycji. Zobaczcie czego nie przegapić na 5. FF Kino Dzieci!

maciej_jakubczyk_www

 

Pettson i Findus – Najlepsza Gwiazdka bardzo lubię ten film za jego ciepło, urok i łagodność. Pettsona i jego kota Findusa niektórzy znają pewnie z książek – w filmie bohaterowie mierzą się z… Gwiazdką. Każdy by chciał, żeby to był czas wyjątkowy. Lista zadań do wykonania podczas przygotowań jest długa. Może czasem za długa. Znamy to? 😉 (Konkurs główny, rekomendowany dla dzieci w wieku 4-6 lat)

 

Kacper i Emma – najlepsi przyjacieleto mój osobisty klasyk. Kino dla najmłodszych dzieci w najlepszym wydaniu. Z pozoru trudne – bo pełen metraż dla przedszkolaków, bo kino aktorskie. Ale geniusz Arne Lindtner Neasa polega na tym, że doskonale potrafił wyczuć swoich widzów – nie infantylizując opowiedzieć ważną i wciągającą ich historię. Namawiam, rodzice, spróbujcie wybrać się do kina nawet z 3 latkami (Mam 5 lat – urodziny Kina Dzieci, rekomendowany dla dzieci w wieku 4-6 lat).

 

Jazzoo – Partydoskonała, jazzowa muzyka, która towarzyszy podróży małego ptaszka przez różne kontynenty. Prosta, ale niebanalna animacja. No i zwierzaki, które spotyka ptaszek – szalony hipopotam, zagubiony niedźwiedź polarny, czy wścibska mucha. A wszystko impresyjnie, bez dialogów połączone w całość. To film inny niż wszystkie (Krótkie historie, rekomendowany dla dzieci w wieku 4-6 lat).

 

Miraito wyjątkowa przyjemność pokazać publiczności film prosto po Cannes, gdzie zdobył świetne recenzje. Mirai to tytuł bardzo bliski temu, co mnie w Kinie Dzieci najbardziej interesuje – małe, ale szalenie ważne sprawy pokazane w niezwykły sposób. Tutaj kilkuletniego Kuna dotyka koniec świata – do rodziny dołącza jego młodsza siostra Mirai. Kun nie może się pogodzić ze zmianą ról. Dopiero spotkanie Mirai z przyszłości pozwala mu na oswojenie nowej rzeczywistości. A wszystko w bardzo ciekawej stylistyce japońskich animacji (Konkurs główny, rekomendowany dla dzieci w wieku 6-9 lat).

 

Kapitan Morten i Królowa Pająków„I am a captain and this is a ship!” woła 10-letni Morten. Po obejrzeniu filmu po raz pierwszy to zdanie zostało ze mną na długo. Nakręcony w niesamowitej wizualnie technice animacji lalkowej film o chłopcu, który chciałby zostać marynarzem, jak jego tata, ale chwilowo żyje na lądzie ze swoją niezbyt przyjemną opiekunką, która w każdej dziedzinie podcina mu skrzydła. Poruszyła mnie w tym filmie zarówno morska przygoda jak i determinacja chłopca w poszukiwaniu swojej wewnętrznej siły (Konkurs główny, rekomendowany dla dzieci w wieku 6-9 lat).

 

Villads lekki, dowcipny, życiowy. Te trzy przymiotniki przychodzą mi do głowy, kiedy myślę o Villadsie. Ach, jeszcze nagrodzony ogólnopolską nagrodą publiczności Kina Dzieci 2017! Villads idzie po raz pierwszy do szkoły, ale jego potrzeba ruchu i ekspresji, wyobraźnia i niepokorność średnio przystają do konwencjonalnie rozumianego systemu edukacji. Znamy to. Niby proste, ale jak opowiedziane i zagrane! (Panorama, rekomendowany dla dzieci w wieku 6-9 lat)

 

Jestem Wiliamz trudem wchodzę w kino w konwencji, a Jestem William łączy w sobie konwencję kina gangsterskiego domieszką absurdu. Do tego nieco ważnych tematów społecznych – brzmiało jak przepis na zakalec. Nic podobnego – Jestem William mnie wciągnął, rozśmieszył i poruszył. A właściwie doprowadził do łez, ale nie smutku tylko dumy z chłopaka, który przezwycięża bagaż gigantycznego pecha i życiowych trudności (Konkurs główny, rekomendowany dla dzieci w wieku 9-12 lat).

 

Blanka – “Mam tę moc!” – tak, Blanka ma tę moc, ale żyje w Manili, stolicy Filipin. Z jednej strony jest rezolutną cwaniarą, z drugiej szuka bliskości. Polecam ten film z powodu jego magnetycznej bohaterki, która pokazuje nam życie w jego podstawowym wymiarze – bez materialnych wygód, z trudnymi regułami ulicy, z poszukiwaniem ciepła i kontaktu z drugim człowiekiem (Panorama, rekomendowany dla dzieci w wieku 9-12 lat).

 

Łowcy czarowniclubię robić to co robię, ponieważ kino ma moc oswajania dzieci z nieznanym oraz pogłębiania ich empatii. Jovan jest chłopakiem z porażeniem mózgowym – wraz z Milicą wybierają się na misję. Dzieciaki na ekranie przeżywają swoje przygody, a widzowie krok po kroku wchodzą w świat Jovana, oswajają i zaprzyjaźniają się z nim. A sama postać chłopca jest brawurowo zagrana przez Michajlę Milavica, który będzie gościem festiwalu (Konkurs główny, rekomendowany dla dzieci w wieku 9-12 lat).

 

Wallay 10 letni Ady musi porzucić swoje podwórkowe królestwo popisywania się i gadżetów na francuskich przedmieściach. Jego ojciec chce, żeby nauczył się czegoś „o życiu” i wysyła go do rodziny w Burkina Faso, gdzie życie jest dużo prostsze oraz oparte na tradycji i szacunku. Bardzo cenię ten film za ciekawe i przejmujące pokazanie powrotu człowieka do samego siebie i podstawowych wartości (Konkurs filmowych odkryć, rekomendowany dla dzieci w wieku 9-12 lat).