fbpx
Powrót do listy aktualności

Szczęściara w kinach od 5 marca

Gdy życie daje ci cytryny, zrób z nich lemoniadę – to zdanie doskonale pasuje do 12-letniej Candice. Choć rówieśnicy patrzą na nią z dystansem, a rodzina nie zawsze podziela jej entuzjazm, rudowłosa dziewczyna wierzy, że szczęścia wystarczy dla każdego. Obsypana nagrodami pełna ciepła i humoru, familijna opowieść, klimatem przypominająca filmy Wesa Andersona w kinach od 5 marca! 

Plakat

Candice to 12-letnia niepoprawna optymistka, która pragnie naprawiać świat wokół siebie. Jej nieposkromiona szczerość i potrzeba widzenia świata w jasnych barwach sprawiają, że wśród kolegów i koleżanek z klasy uchodzi za dziwaczkę. Mimo to rudowłosa bohaterka śmiało idzie przez życie i chce pomagać innym.

Candice ma wielkie serce, najlepsze intencje i niezachwianą determinację, by wszyscy byli szczęśliwi. Nawet za cenę dziwacznych pomyłek i zamieszania, które bez wysiłku tworzy wokół siebie. Tym bardziej, że cały świat zdaje się nieustannie potrzebować jej interwencji: nauczycielka z rozbieganym okiem, nowy kolega „z innego wymiaru”, a przede wszystkim rodzice, którzy przechodzą trudne chwile. 

Film, który w swoim założeniu jest pełną ciepła i humoru komedią, porusza bardzo ważne tematy zdrowia psychicznego i radzenia sobie ze stratą. Jest przez to doskonałą okazją do wprowadzenia młodych widzów w zagadnienia zazwyczaj trudne do poruszenia w kinie dla młodych widzów. 

Co istotne, obraz zwraca także uwagę na kwestię relacji rodzice-dziecko i zaznacza, że dzieci nie są odpowiedzialne za ratowanie dorosłych i przejmowanie ich obowiązków. Czule i ze współczuciem podchodzimy do wyzwań, z którymi mierzą się główni bohaterowie. Jednocześnie widzimy, że każda rodzina przeżywa swoje wyzwania, ale tak długo jak trzymamy się razem i próbujemy ze sobą rozmawiać, szansa na szczęśliwe zakończenie jest w zasięgu ręki. 

Film zdobył nagrodę Kwiatu paproci w konkursie głównym 7. MFF Kino Dzieci oraz specjalne wyróżnienie jury sekcji Generation Kplus podczas 70. MFF w Berlinie. W uzasadnieniu berlińskiego jury czytamy: 

Film motywujący od początku do końca, w którym protagonistka próbuje ponownie zjednoczyć swoją rodzinę. Z łatwością identyfikowaliśmy się z postaciami. Alfabet poprowadził nas przez humorystyczny i jednocześnie głęboki film.

Australijski film to idealna komedia dla całej rodziny, która pozwala dobrze się bawić zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Na ekranie znajdziemy także mnóstwo  szalonego i nieco abstrakcyjnego humoru rodem z filmów Wesa Andersona. Uwaga, mały spoiler – fani muzyki Dolly Parton i Kenny’ego Rogersa też znajdą coś dla siebie!

Film nakręcono na podstawie wielokrotnie nagradzanej na świecie książki Barry’ego Jonsberga zatutułowanej „My Life As An Alphabet”. Książka podobnie jak film, niesie niezwykle aktualne przesłanie by śmiać się głośno i nie bać się wzruszeń, a na co dzień dołożyć wszelkich starań by wnosić miłość i śmiech do życia wszystkich na których nam zależy.

Zwiastun

Informacje o filmie:

Szczęściara

tyt. oryg: H is for Happiness

kategoria wiekowa: 9+

kraj i rok produkcji: Australia, 2019

czas trwania: 98 min.

wersja językowa: dubbing

reżyseria: John Sheedy

dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Materiały do filmu na FTP: https://c.nowehoryzonty.pl/index.php/s/oE4MViSMTKKwQ0H

Lista kin: 

Opole Kino Meduza, Białołęka / Warszawa BOK, Warszawa Kinokawiarnia Stacja Falenica, Warszawa Kino Muranów, Wrocław Kino Nowe Horyzonty, Wrocław OH Kino, Gliwice Kino Amok, Żywiec Kino Janosik, Konin Kino Oskard (od 12.03), Poznań CK Zamek, Poznań Malta, Nowy Sącz Kino Sokół, Poznań Kino Muza, Poznań Kino Bułgarska 19, Mława Kino Kosmos (od 19.03), Częstochowa Kino Iluzja, Gdynia GCF (od 12.03), Jarocin Kino Echo (od 12.03), Kraków Kino KIKA, Kraków Kino Agrafka, Kraków Kino Kijów, Kraków Kino Mikro, Rydułtowy RCK Feniks (od 13.03), Bogatynia Kino Kadr (od 26.03), Wieluń Kinoteatr Syrena, Mysłowice Go Kino, Opoczno MDK (od 13.03), Łodź Charlie (od 12.03), Łódź Kino Bodo (od 13.03), Toruń CSW, Katowice Kino Światowid, Płock Kino Przedwiośnie, Zakopane Kino Miejsce, Bielsk Podlaski BDK, Siemiatycze Siemiatycki DK, Orla GOK, Połczyn Kino Goplana, Świebodzin ŚDK, Limanowa Kino Klaps, Złotoryja Kino Aurum (od 12.03), Brzeg BCK (od 13.03), Krasnystaw Kino Morskie Oko (od 19.03), Wieliczka Mediateka Wielicka (od 16.03), Sobótka Kino Ślęża (od 14.03).