fbpx
Powrót do listy aktualności

8. MFF Kino Dzieci w wersji online do 24 października!

Po raz pierwszy w historii festiwalu Kino Dzieci, zaraz po zakończeniu stacjonarnej odsłony, przenosimy się do Internetu, gdzie dostępnych jest aż 139 filmów z programu. Zatem, już na chwilę po rozdaniu nagród Kwiatu Paproci, najlepsze tegoroczne tytuły dostępne będą online dla widzów i widzek bez wychodzenia z domu. 8. MFF Kino Dzieci w wersji online gra od 7 do 24 października.  Pojedyncze dostępy i karnety na pokazy online do kupienia na nowehoryzonty.pl/kinodziecionline.

Kontynuacja festiwalu Kino Dzieci w wersji online to nie lada gratka zarówno dla tych, którzy chcieliby przedłużyć sobie festiwalowe świętowanie z najlepszymi filmami dla młodych i najmłodszych widzów, ale i szansa na uczestnictwo w wydarzeniu dla osób, które na co dzień nie mają łatwego dostępu do kina. 

Hybrydowa formuła to także możliwość szerokiego dostępu do dodatkowych, bezpłatnych materiałów, m.in. do wideospotkań z twórcami, warsztatów plastycznych czy Kart Kina Dzieci stworzonych przez Kasię Walentynowicz do kreatywnej zabawy w domu. Dodatkowe materiały dostępne są bezpłatnie na kinodzieci.pl oraz po zalogowaniu na festiwalowej platformie.

Jak oglądać filmy online?

Festiwalowe filmy online dostępne są o dowolnej porze (bez siatki projekcji) na nowehoryzonty.pl/kinodziecionline od godz. 12:00, 7 października do godz. 23:59, 24 października 2021. Od momentu kliknięcia w ikonę „oglądaj” mamy 48 godzin na obejrzenie filmu. Ostatni seans można rozpocząć najpóźniej 24 października o godz. 23:59 (czyli nacisnąć ikonę odtwarzania – inaczej dostęp nie zostanie aktywowany), wówczas również pozostanie 48 godzin na dokończenie pokazu. Filmy online dostępne są tylko z terytorium Polski. Wyjątek stanowią osoby czasowo przebywające za granicą, o czym więcej do przeczytania tu

Wszystkie filmy dostępne są w języku polskim, większość z dubbingiem lub lektorem. Na stronie każdego filmu można znaleźć dokładną informację na temat wersji językowej oraz sugerowanej kategorii wiekowej danego tytułu.

W sprzedaży są karnety (59 zł) umożliwiające nielimitowane oglądanie wszystkich filmów z programu oraz pojedyncze dostępy na wybrane tytuły (w cenach od 9,90 zł do 15 zł). Aby kupić karnet lub dostęp, należy założyć konto w serwisie nowehoryzonty.pl lub zalogować się na już istniejące. Pojedyncze dostępy można wykupić przez indeks filmów lub stronę wybranego filmu po kliknięciu w charakterystyczną ikonę.

Kino Dzieci o wychowaniu

W ramach finału projekcji z festiwalowej sekcji Kino Dzieci o wychowaniu zapraszamy na seans i rozmowę online wokół filmu „Lada dzień” w reż. Hamy’ego Ramezana, Finlandia 2020, na temat rodzicielstwa bliskości na co dzień. Obraz otrzymał wyróżnienie Jury Konkursu filmowych odkryć; w uzasadnieniu czytamy: Za pełną życia, optymistyczną i dramatyczną zarazem historię rodziny uchodźców, której udaje się ocalić swój wewnętrzny świat. Za perspektywę dojrzewającego chłopca, w której jest miejsce na wiele różnych emocji, przekonująco i sugestywnie zagranych przez odtwórcę głównej roli. 

„Lada dzień”

Po seansie online zachęcamy do odsłuchania wideorozmowy zatytułowanej O rodzicielstwie bliskości na co dzień, w której udział wzięły: Ula Malko – psycholożka rodzinna, mediatorka, współzałożycielka ośrodka wsparcia i rozwoju Bliskie Miejsce; Gosia Stańczyk – psycholożka, dziennikarka, propagatorka rodzicielstwa bliskości. Spotkanie prowadzi Paulina Filipowicz – redaktorka naczelna magazynu online „Ładne Bebe”. Dla zalogowanych na platformie festiwalowej użytkowników dostęp do wideorejestracji rozmowy jest bezpłatny.

Zwycięskie filmy dostępne online

Tegoroczna formuła festiwalu to wyjątkowa okazja, by bez wychodzenia z domu zobaczyć wszystkie nagrodzone podczas festiwalu filmy. Listę otwiera zwycięzca plebiscytu publiczności 20 festiwalowych miast, obraz: „Yakari i wielka podróż”, reż. Xavier Giacometti, Toby Genkel, Francja, Niemcy, Belgia 2020 oraz podwójnie nagrodzony przez Jury Konkursu głównego i Jury ECFA (European Children’s Film Association) film „Jak ocalić smoka”, reż. Katarina Launing, Norwegia, Holandia, Czechy 2020. 

Przyznając swoją nagrodę, Jury Konkursu głównego wskazało na niezwykłą aktualność filmu; w uzasadnieniu czytamy: Za wielowymiarową historię o trudnych i aktualnych problemach współczesnego świata, opowiedzianą w sposób przyjazny dla młodego widza. Choć akcja filmu dzieje się w innym kraju, a jednym z bohaterów jest smok, to tak naprawdę jest to opowieść o tym, co dzieje się tu i teraz.

„Jak ocalić smoka”

Informacje o wszystkich nagrodzonych w tej edycji filmach wraz z uzasadnieniami dostępne są tu. Ponadto w poszukiwaniu inspiracji na filmowe seanse polecamy specjalnie przygotowane przez twórców i twórczynie festiwalu Kino Dzieci rekomendacje „TOP 5”.

TOP 5 Kina Dzieci według Agnieszki Sinickiej – programerki 8. MFF Kino Dzieci

TOP 5 Kina Dzieci według Mateusza Możdżenia – szefa dystrybucji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty

TOP 5 Kina Dzieci według Kamili Tomkiel-Skowrońskiej – dyrektorki Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci

TOP 5 Kina Dzieci według Macieja Jakubczyka – dyrektora Działu Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty

Zapraszamy także do obejrzenia reportażu Tomasza Solicha z 8. MFF Kino Dzieci, przygotowanego przez Epic Generation.

Organizatorem 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci i Kino Dzieci Industry jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Festiwalowi towarzyszyło wydarzenie branżowe Kino Dzieci Industry, czyli międzynarodowe forum koprodukcyjne projektów filmów i seriali dla młodej widowni. 

Współfinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Kreatywna Europa, Miasto st. Warszawa.

Partner główny: Fundusze norweskie i EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego), pochodzące z Islandii, Norwegii i Liechtensteinu. Wykorzystanie Funduszy norweskich i EOG w Polsce koordynuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Partnerzy: Przedstawicielstwo Flandrii w Polsce i w Krajach Bałtyckich, Biuro Walonii-Brukseli, Amnesty International, Kino Muranów, Kinoteka, Kino Wisła, Dom Kultury Świt, Stacja Falenica, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, CKF im. Andrzeja Wajdy, Gazeta Dzieci.

Sponsor: Fundacja Sentio – Fundacja na rzecz edukacji.

Patroni medialni: Zwykłe Życie, Pismo. Magazyn opinii, TOK FM, Kino, Filmweb, Lubimy Czytać, Miasto Dzieci, Gazeta Wyborcza, Wysokie Obcasy, Czas Dzieci, Ładne Bebe, Książki. Magazyn do Czytania, Jak Wychować Dziewczynki.

 

Jaka będzie dostępność filmów na festiwalowej platformie?

Festiwalowe filmy online będą dostępne od godz. 12:00 7 października do godz. 23:59 24 października 2021 (z wyjątkiem filmów dostępnych w ramach sekcji Kino Dzieci o wychowaniu: Dzieci dzikiego ogrodu, reż. Phie Ambo – dostępny w terminie: 29 września – 2 października oraz Pan Bachmann i jego klasa, reż. Maria Speth – dostępny w terminie: 15 – 18 września).

 

Ile mam czasu na obejrzenie filmu?

Od momentu kliknięcia w ikonę „oglądaj” jest 48 godzin na obejrzenie filmu. Ostatni seans można rozpocząć najpóźniej 24 października o godz. 23:59 (czyli nacisnąć ikonę odtwarzania – inaczej dostęp nie zostanie aktywowany), wówczas również pozostanie 48 godzin na dokończenie pokazu.

 

Czy festiwalowy karnet uprawnia także do korzystania z oferty Nowych Horyzontów VOD?

Festiwalowe karnety nie łączą się z ofertą Nowych Horyzontów VOD – korzystając z nich można oglądać tylko filmy z programu 8. MFF Kino Dzieci.

 

Czy filmy są dostępne za granicą?

Filmy dostępne są na terytorium Polski. Jednak zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego 2017/1128 użytkownicy mieszkający w Polsce na stałe, a przebywający na terenie UE lub EOG tymczasowo mogą także oglądać treści, do których dostęp zakupili przebywając na terytorium Polski. Prosimy po zakupie dostępu o maila na pomoc@nowehoryzonty.pl. Po zweryfikowaniu warunków, odblokujemy dostęp.

 

W jakiej wersji językowej wyświetlane są filmy?

Większość filmów jest dostępna z dubbingiem lub lektorem. Na stronie każdego filmu można znaleźć dokładną informację na temat wersji językowej.

 

W jakiej jakości dostępne są filmy?

Filmy są dostępne z obrazem w jakości full HD (1080p) oraz dźwiękiem stereo (2.0) lub przestrzennym (5.1). Do poprawnego odtworzenia filmu w najwyższej rozdzielczości, wymagane jest połączenie z siecią internetową o rzeczywistej przepustowości min. 6,5 Mb/s.

 

Gdzie pisać w sprawie kłopotów technicznych?

W przypadku kłopotów technicznych prosimy o kontakt z naszym działem pomocy: pomoc@nowehoryzonty.pl

 

Wymagania techniczne

Urządzenie musi mieć zainstalowany system operacyjny:

 • Microsoft Windows 10,
 • Mac OS 10.13 lub nowszy,
 • iOS 13 lub nowszy,
 • Android 8.0 lub nowszy
 • Linux z zaktualizowaną przeglądarką Chrome,

przeglądarkę internetową:

 • Chrome w wersji 75 lub nowszej,
 • Firefox w wersji 70 lub nowszej,
 • Microsoft Edge w wersji 18 lub nowszej,
 • Opera w wersji 56 lub nowszej,
 • Safari w wersji 13 lub nowszej,

oraz połączenie z siecią internetową o rzeczywistej przepustowości:

 • 1,5 Mb/s dla odtwarzania filmu w jakości 480p,
 • 3,5 Mb/s dla odtwarzania filmu w jakości 720p,
 • 6,5 Mb/s dla odtwarzania filmu w jakości 1080p.

Jeśli chcą Państwo oglądać na ekranie telewizora, zachęcamy do skorzystania z przesłania projekcji przez Chromecast lub AppleTV z AirPlay2 albo podpięcia komputera do telewizora za pomocą kabla HDMI.