fbpx
Powrót do listy aktualności

Rozmawiamy o filmach i estetyce

Jesteśmy na półmetku, ale już możemy dokonać małego podsumowania. Podczas pierwszego weekendu Kina Dzieci, czyli przez pierwsze dwa dni, festiwal zgromadził ponad 7 tysięcy widzów! Najwięcej w kinach w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu. Bardzo dziękujemy!

Poza seansami filmów odbyły się w ostatnich dwóch dniach spotkania i warsztaty. W poniedziałek 28.09 po seansie Życia według Nino publiczność spotkała się ze scenarzystką filmu, Urszulą Antoniak. Dzieci punktowały według nich lepsze i gorsze pomysły w filmie, dorośli podpytywali o pracę artystki, która kojarzona jest przede wszystkim z tytułami dla dorosłych. Spotkanie poprowadziła dziennikarka filmowa, członkini tegorocznego jury dziennikarzy – Kaja Klimek.

We wtorek dużo rozmawialiśmy w Kinie Muranów. Konferencja CZARNO-BIAŁE. Rozmawiamy o estetyce skupiła dyskutantów i uczestników warsztatów. W panelu dyskusyjnym wzięli udział: Joanna Olech, Marta Lipczyńska-Gil, Szymon Holcman, prof. Sławomir Ratajski i Błażej Prośniewski. Dyskusję poprowadził Marcin Wicha. Punktem wyjścia do rozmowy była sonda zrealizowana przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, podczas której respondenci (osoby spotkane przy Kinie Muranów) oceniali estetykę pokazanych im ilustracji z książek, kadrów z filmów oraz zdjęć obiektów architektonicznych, jednocześnie argumentując swoje oceny.

Po dyskusji wszyscy uczestnicy wzięli udział w warsztatach. Grupa Błażeja Prośniewskiego projektowała przestrzeń publiczną i budynek użyteczności publicznej. Jak przekonać prezeskę Poczty Polskiej, by to właśnie tę, a nie inną książkę sprzedawać za pośrednictwem Poczty – takie zadanie miała grupa Marty Lipczyńskiej-Gil. Warsztat Szymona Holcmana stawiał przed uczestnikami problem wyboru jednego z trzech filmów animowanych do ramówki telewizji publicznej i wypełnienia jej misji. Grupa prof. Sławomira Ratajskiego zbierała argumenty, które miałby posłużyć przekonaniu rady gminy do zwiększenia liczby godzin edukacji artystycznej w szkole.

To nie ostatnie wydarzenia festiwalowe, podczas którym rozmawiamy o filmie. Zapraszamy na Kręcimy filmem dla dzieci oraz na Jurtę opowiadaczy.

Fot.: Alicja Szulc