fbpx
Powrót do listy aktualności

Rekordowy wynik „Basi”!

„Basia” – adaptacja popularnej serii książek dla dzieci – zgromadziła już 30 tysięcy widzów. To najlepszy wynik dla polskiego serialu animowanego prezentowanego w kinach.

Basia_ok

Odcinki „Basi” grają kina sieci Multikino, Helios a także dziesiątki kin studyjnych i lokalnych w Polsce. Adaptacja pięciu części kultowej serii książek autorstwa Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak zadebiutowała na ekranach 14 kwietnia.

Każdy z filmowych epizodów pokazuje świat z perspektywy pełnej ciekawości pięciolatki, dla której wyprawa do zoo, biwak, dzień w przedszkolu, a nawet pobyt w domu z katarem są początkiem niezwykłej przygody.

Robert Jaszczurowski, producent „Basi” i współwłaściciel Grupy Smacznego, mówi o sukcesie serialu wyprodukowanego przez studio:
– Seria książek od samego początku miała według nas ogromny potencjał animacyjny. Te dialogi, ten wyjątkowy język książek musiały zmienić się w pełną przygód, filmową opowieść. Odcinki serii zyskały uznanie na największych festiwalach animacji (w Annecy, w Stuttgarcie), ale ostateczne potwierdzenie tego, że „Basia” animowana jest super, otrzymaliśmy, widząc ile osób wybrało się do kin zobaczyć pięć pierwszych odcinków. To dla nas, twórców, sygnał, że dzieci i rodzice docenili naszą pracę, a także zastrzyk energii do dalszego działania. W przyszłym roku chcemy, by światło dzienne ujrzał cały pierwszy sezon – zarówno w telewizji, jak i w kinach.

Mateusz Możdżeń, szef dystrybucji Działu Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, zwraca uwagę na znaczenie kinowego sukcesu polskiej, animowanej serii:
– Kiedy pierwszy raz zobaczyliśmy na ekranie „Basię” byliśmy zauroczeni. Cieszymy się, że tak jak my, pokochali ją również widzowie. 30 tysięcy widzów to do tej pory najlepszy wynik polskiego serialu animowanego wyświetlanego w kinach i bardzo ważny znak dla polskiej kultury filmowej – nasze produkcje mogą konkurować z animacjami zagranicznymi.

Po sukcesie w kinach twórcy z Grupy Smacznego kontynuują prace nad pełnometrażowym filmem o przygodach Basi i kolejnymi odcinkami serii.