fbpx
Powrót do listy aktualności

Poznajcie zwycięskie filmy 8. MFF Kino Dzieci!

Stacjonarna odsłona 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci przechodzi właśnie do historii. Wczoraj, 3 października, podczas uroczystej gali w Kinie Muranów, najlepsze filmy otrzymały nagrody Kwiatu Paproci we wszystkich kategoriach. Zawsze o tej porze na rok żegnaliśmy się z naszymi  widzami i widzkami, tym razem z wielką radością zapraszamy na festiwal Kino Dzieci w wersji online! Od 7 do 24 października do zobaczenia będzie, aż 139 filmów z programu. Karnety i pojedyncze dostępy na kinodzieci.pl. 

Nim na dobre przeniesiemy się do Internetu, by na platformie nowehoryzonty.pl/kinodziecionline, kontynuować festiwal – tym razem w wersji online – poznajcie zwycięskie tytuły tegorocznej edycji!

Nagroda w plebiscycie publiczności 

Głosami widzów i widzek z 20 miast najlepszym filmem w plebiscycie publiczności 8. MFF Kino Dzieci, został obraz: Yakari i wielka podróż (tyt. oryg.Yakari – La grande Aventure), reż. Xavier Giacometti, Toby Genkel, Francja, Niemcy, Belgia 2020.

„Yakari i wielka podróż”

Nagrody i wyróżnienia w sekcjach konkursowych 

Jury konkursu głównego w składzie: Robert Drobniuch, Anna Dziewit-Meller, Anna Tatarska, Agata Romaniuk, Anna Wróblewska przyznało nagrodę  filmowi Jak ocalić smoka (tyt. oryg. Dragevokterens jul), reż. Katarina Launing, Norwegia, Holandia, Czechy 2020. W uzasadnieniu przyznania nagrody czytamy:

Za wielowymiarową historię o trudnych i aktualnych problemach współczesnego świata, opowiedzianą w sposób przyjazny dla młodego widza. Choć akcja filmu dzieje się w innym kraju, a jednym z bohaterów jest smok, to tak naprawdę jest to opowieść o tym, co dzieje się tu i teraz.

„Jak ocalić smoka”

Z kolei wyróżnienie otrzymał film Dziki Zachód Calamity Jane (tyt. oryg. Calamity, une enfance de Martha Jane Cannary), reż. Rémi Chayé, Francja, Dania 2020. W uzasadnieniu czytamy:

Wyróżniamy film o nieoczywistej urodzie, który uruchamia wyobraźnię dziecka i czyni z niego aktywnego widza. Jest to świetnie opowiedziana, inspirująca historia o przekraczaniu granic, narzuconych norm i siebie samej. 

„Dziki Zachód Calamity Jane”

Jury konkursu filmowych odkryć w składzie: Błażej Hrapkowicz, Adriana Prodeus, Jaśmina Wójcik, nagrodziło film Krótkie wakacje (tyt. oryg. Jong chak yeok), reż. Kwon Min-pyo, Han-sol Seo, Korea Południowa 2020. W uzasadnieniu czytamy: 

Za nieoczywiste połączenie realizmu i poezji, uzyskane w wyniku twórczej włóczęgi głównych bohaterek, które są współtwórczyniami filmu. Za podróż na koniec świata, w czasie której najważniejsze pytania zadawane są w bezpretensjonalny sposób.  

„Krótkie wakacje”

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał film Lada dzień (tyt. oryg. Ensilumi), reż. Hamy Ramezan, Finlandia 2020. W uzasadnieniu czytamy:

Za pełną życia, optymistyczną i dramatyczną zarazem historię rodziny uchodźców, której udaje się ocalić swój wewnętrzny świat. Za perspektywę dojrzewającego chłopca, w której jest miejsce na wiele różnych emocji, przekonująco i sugestywnie zagranych przez odtwórcę głównej roli.

„Lada dzień”

Jury konkursu krótkich dokumentów w składzie: Alicja Gancarz, Katarzyna Ślesicka, Paweł Ziemilski, za najlepszy uznało obraz Madison pomiędzy (tyt. oryg. Ensilumi), reż. Ulla Søe, Dania 2020. W uzasadnieniu czytamy:

Za przemyślaną i dojrzałą formę dokumentalną, pogłębione postaci, zróżnicowany sposób prowadzenia historii. W czasach, kiedy zmuszani jesteśmy do opowiedzenia się po którejś ze stron, ten film uczy otwartości, szukania drogi pomiędzy i tego, że w życiu nie ma podziału na białe i czarne, różowe i niebieskie.

„Madison pomiędzy”

Natomiast wyróżniono obraz Yaren i słońce (tyt. oryg.Yaren en de Zon), Holandia, 2021. W uzasadnieniu czytamy:

Za wizualną czułość w opowiadaniu historii. Za odwagę i delikatność w poruszaniu tematów najtrudniejszych.

„Yaren i słońce”

Jury ECFA (European Children’s Film Association) w składzie: Barbora Kyas, Jerzy Moszkowicz, Pantelis Panteloglou, podobnie jak Jury konkursu głównego, postanowiło docenić film Jak ocalić smoka (tyt. oryg. Dragevokterens jul), reż. Katarina Launing, Norwegia, Holandia, Czechy 2020. W uzasadnieniu czytamy:

W filmie tym odnajdujemy niezwykle aktualne, humanistyczne przesłanie związane z problematyką dotykającą dzisiaj każdego już Europejczyka. Połączenie dwóch światów: realnego, małej migrantki ukrywającej się z lęku przed deportacją oraz fantasy, do którego przynależy zagubiony młody smok powoduje, że przekaz mówiący o potrzebie pochylenia się nad każdym stworzeniem, bez względu na to skąd przychodzi, okazania mu troski i opieki, będzie docierał do widowni złożonej nawet z małych dzieci. Film mądrze odnosi się do zagadnień ważkich i podstawowych, takich jak wolność czy odpowiedzialność człowieka za każde istnienie. Czyni to lekko i żartobliwie, co sprawia, że stanowił będzie dla najmłodszych zarówno wyborną rozrywkę jak i dobrze przyswajalną lekcję o sprawach ważnych dla każdego człowieka.

Jury Stowarzyszenia Kin Studyjnych obradujące w składzie: Magdalena Cichocka, Ewa Jaskólska, Jola Myszka, Mateusz Rudak, nagrodziło Belle (tyt. oryg.竜とそばかすの姫), reż. Mamoru Hosoda, Japonia 2021. W uzasadnieniu czytamy:

Za niezwykle aktualne oddanie dzisiejszych czasów, przepiękny i uniwersalny przekaz, subtelne ukazanie zagrożeń wirtualnego świata, ale także za odczarowanie jego ciemnej strony.

„Belle”

Wyróżnienie zdobyła animacja Nawet myszy idą do nieba (tyt. oryg. Myši patří do nebe), reż. Jan Bubeniček, Denisa Grimmova, Czechy, Francja, Polska, Słowacja 2021. W uzasadnieniu czytamy:

Za uniwersalne podjęcie tematu śmierci i trudnych emocji towarzyszących utracie oraz za plastyczność i wspaniałe nawiązanie do klasycznej formy animacji.

„Nawet myszy idą do nieba”

Jury Zespołu Edukatorów Filmowych obradujące w składzie: Bolesław Drochomirecki, Artur Lecybil, Agnieszka Piotrowska-Prażuch, nagrodziło obraz Moje życie to cyrk (tyt. oryg. Mon Cirque à Moi), reż. Miryam Bouchard, Kanada, 2020. W uzasadnieniu czytamy:

Czy dla każdego słowo wolność oznacza to samo? Jak – pozostając sobą –  nie wyrządzać krzywdy innym, szanując jej/jego potrzeby i przekonania? Miłość ojca i córki, a w tle trudny okres dojrzewania, poszukiwanie siebie, realizacja marzeń, wytrwałe dążenie do celu i trudna sztuka kompromisu. A wszystko to opowiedziane z humorem i urokiem, w filmie inspirowanym własnym życiem, przez reżyserkę filmu.

„Moje życie to cyrk”

Wyróżnienie przypadło animacji Dziki Zachód Calamity Jane (tyt. oryg. Calamity, une enfance de Martha Jane Cannary), reż. Rémi Chayé, Francja, Dania 2020. I to już drugie po docenieniu przez jury konkursu głównego, wyróżnienie dla tego filmu. W uzasadnieniu przyznania nagrody czytamy:

Za inspirującą (nie tylko dla dziewczyn), ciekawie opowiedzianą historię i czarującą wizualnie animację. Wild Wild West dla wszystkich!

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym twórcom i twórczyniom, nagrodzone tytuły dostępne będą online (z wyłączeniem filmu “Belle”), dlatego już dziś zapraszamy do oglądania 8. MFF Kino Dzieci w wersji wirtualnej od 7 do 24 października! 

Hybrydowa formuła festiwalu Kino Dzieci daje też możliwość szerokiego dostępu do dodatkowych, bezpłatnych materiałów, m. in. do online spotkań z twórcami, warsztatów plastycznych czy Kart Pracy Kina Dzieci do kreatywnej zabawy w domu. Szukajcie ich na kinodzieci.pl oraz po zalogowaniu na festiwalowej platformie nowehoryzonty.pl/kinodziecionline.

Zapraszamy także do obejrzenia reportażu Tomasza Solicha z 8. MFF Kino Dzieci, przygotowanego przez Epic Generation.

Organizatorem 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci i Kino Dzieci Industry jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Festiwalowi towarzyszyło wydarzenie branżowe Kino Dzieci Industry, czyli międzynarodowe forum koprodukcyjne projektów filmów i seriali dla młodej widowni. 

Współfinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Kreatywna Europa, Miasto st. Warszawa.

Partner główny: Fundusze norweskie i EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego), pochodzące z Islandii, Norwegii i Liechtensteinu. Wykorzystanie Funduszy norweskich i EOG w Polsce koordynuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Partnerzy: Przedstawicielstwo Flandrii w Polsce i w Krajach Bałtyckich, Biuro Walonii-Brukseli, Amnesty International, Kino Muranów, Kinoteka, Kino Wisła, Dom Kultury Świt, Stacja Falenica, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, CKF im. Andrzeja Wajdy, Gazeta Dzieci.

Sponsor: Fundacja Sentio – Fundacja na rzecz edukacji.

Patroni medialni: Zwykłe Życie, Pismo. Magazyn opinii, TOK FM, Kino, Filmweb, Lubimy Czytać, Miasto Dzieci, Gazeta Wyborcza, Wysokie Obcasy, Czas Dzieci, Ładne Bebe, Książki. Magazyn do Czytania, Jak Wychować Dziewczynki.