Nowe sekcje 8. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci
Prawdziwe historie, autentyczni bohaterowie i uniwersalny charakter opowieści dostosowany do wieku młodych odbiorców – to najmocniejsze cechy dokumentów prezentowanych podczas festiwalu Kino Dzieci. W nadchodzącej edycji najlepsze europejskie, krótkometrażowe dokumenty po raz pierwszy powalczą o nagrodę Kwiatu Paproci w sekcji konkursowej. Do programu dołącza sekcja dedykowana przyrodzie – Kino Dzieci gra w zielone, a dla jeszcze lepszej prezentacji bogactwa współczesnych filmów dla młodych widzów sekcja Panorama zyska podwójną odsłonę: światową i europejską. Zatem łącznie spośród 11 sekcji, które zobaczymy jesienią, aż 3 będą zupełnie nowe!
Konkurs krótkich dokumentów
Jordania, Afryka Wschodnia, Mongolia – choć niektóre z prezentowanych krótkich metraży powstały daleko, zawsze dotykają bliskich nam wszystkim tematów. Uwierzcie nam na słowo, że nie ma kina bliższego młodemu widzowi niż dobrze zrealizowany dokument. A rówieśnicy naszych widzek i widzów, którzy są prawdziwymi bohaterami, inspirują do działania i chwytają za serce mocniej od najlepszych aktorów. Tak jak Charlie, Julieta i Mathis – poznajcie ich historie.
„Charlie Surfer” (reż. Pia Strømme, 10+) to 10-letni pasjonat tańca, który zapragnął nauczyć się surfowania. Jednak w tej historii ważniejsze, niż okiełznanie morskich fal, jest udowodnienie, że żadnym trudnościom (także tym związanym ze spektrum autyzmu) nie powinno udać się powstrzymać naszych marzeń.
Fotos z filmu „Charlie Surfer”.
„Julieta i żółwie w plastikowej zupie” („Julieta & de schildpadden in de plastic soep”, reż. Idriss Gabel, 10+). Dla mieszkającej na karaibskiej wyspie Curaçao 14-letniej Julietty ocean jest prawdziwym domem. Niestety śmieci, sieci rybackie i leżący na dnie plastik zdają się coraz bardziej zagrażać rajskiej krainie i mieszkającej tam żółwiom. Dziewczyna razem z grupą wolontariuszy angażuje się w wielkie sprzątanie podwodnego świata. Czy kropla naprawdę drąży skałę? Przekonajcie się sami!
Fotos z filmu „Julieta i żółwie w plastikowej zupie”.
„199 małych bohaterów” to międzynarodowy projekt stworzony pod patronatem UNESCO. Filmowy dowód na to, że w pozornej prostocie tkwi największa siła. W zestawie m.in historia „Mathisa” („199 kleine Helden: Mathis, Schweden”, reż. Lina Luzyte, 10+), chłopca wychowującego się wśród ludu Saamów zamieszkujących szwedzką Laponię. Wioska 12-latka, gdzie znajduje się jedna z największych kopalni rudy żelaza, ma zostać wkrótce wysiedlona. Jak Mathis poradzi sobie z tymi zmianami?
Fotos z filmu „Mathis”.
Kino Dzieci gra w zielone
To debiutująca w programie festiwalu Kino Dzieci sekcja filmów aktorskich, animowanych i dokumentalnych, które opowiadają o naturze i o tym, jak – my ludzie – możemy o nią dbać. W filmach pierwszoplanowymi bohaterami są zwierzęta, drzewa i kwiaty, warzywa ze szkolnego ogrodu oraz młodzi ekoaktywiści.
„Sihja, wróżka rebelka” („Sihja, the Rebel Fairy”, reż. Marja Pyykkö, 8+) – zachwycająca wizualnie opowieść o nieśmiałym Alfredzie i przebojowej wróżce imieniem Sihja. By rozwiązać zagadkę ginących ptaków i uratować okoliczną przyrodę, ten oryginalny duet będzie musiał nauczyć się współpracy. Czy ich szlachetna misja powiedzie się?
Fotos z filmu „Sihja, wróżka rebelka”.
„Ursa – pieśń zorzy polarnej” („Ursa – Nordlysets sang”, reż. Natalia Malykhina, 4+) to niezwykle poetycki obraz z poruszającą muzyką i zapierającą dech dziką przyrodą. Historia małego niedźwiadka, który gubi się podczas zabawy na śniegu. Tęskni za swoją mamą i wyrusza w samotną podróż po Arktyce, by ją odnaleźć. Podczas wędrówki pomagają mu inne zwierzęta, a jego najlepszą towarzyszką zabaw zostaje biała foka. Zapraszamy na wspólną wyprawę w świetle zorzy polarnej.
Fotos z filmu „Ursa – pieśń zorzy polarnej”.
Akcja „Mishou” (reż. Milen Vitanov, 4+) także rozgrywa się na dalekiej, zimnej północy. W cichej, spokojnej przestrzeni, pełnej zwierząt żyjących w harmonii. Przynajmniej do czasu, gdy nie przylatują tam helikoptery pełne turystów. Hałaśliwi odwiedzający – po zrobieniu zaledwie kilku zdjęć – szybko odlatują, zostawiając na śniegu mnóstwo śmieci oraz… pieska Mishou. Historia o zwierzęcej solidarności jest tu pretekstem do opowiedzenia o zagrożeniach płynących z ludzkiej lekkomyślności.
Fotos z filmu „Mishou”.
Panorama europejska i Panorama światowa
To dobrze znana widzkom i widzom festiwalu Kino Dzieci sekcja, która by pokazać szersze spektrum filmowych podróży jakie możemy razem odbyć, została w tym roku podzielona na dwie geograficzne części. Panorama europejska to selekcja tytułów, które powstały na starym kontynencie. Panorama światowa to filmowa gratka dla większych włóczykijów. Czy bohater z Iranu lub Argentyny może mierzyć się z problemami bliskimi do naszych? Jakie filmy oglądają dzieci w Europie, a jakie na drugim końcu świata? Zobaczcie sami.
„Nasz dom” („우리집”, reż. Ga-eun Yoon, 9+) to poruszający koreański film o tym, jak ważna jest rodzina i poczucie bezpieczeństwa. Historia 12-letniej Hany, która w niezwykle pomysłowy sposób walczy o swoją rodzinę. Z kolei dzięki „Niebieskiej dziewczynie” („Dokhtar-e Abi”, reż. Keivan Majidi, 9+) wybierzemy się do Iranu. Tu w kurdyjskiej, górskiej wiosce grupa fanek i fanów piłki nożnej wraz z trenerem postanawia urządzić boisko do futbolu na szczycie skał. Czy uda im się rozegrać prawdziwy mecz? I na koniec zaproszenie na survival w norweskim lesie z bohaterkami filmu „Siostry. Lato naszych supermocy” („Tottori! Sommeren Vi Var Alene”, reż. Arild Østin Ommundsen i Silje Salomonsen, 8+) – ta kameralna i urokliwa opowieść odkryje przed Wami moc siostrzanego wsparcia i siłę prawdziwej magii.
Fotos z filmu „Siostry. Lato naszych supermocy”.
8. MFF Kino Dzieci rozpocznie się 25 września i potrwa w festiwalowych kinach do 3 października. Następnie od 7 do 24 października program dostępny będzie online.
Organizatorem 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci i Kino Dzieci Industry jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
Materiały do na FTP: https://c.nowehoryzonty.pl/index.php/s/uhxGnzSSzxb8Aop