fbpx
Powrót do listy aktualności

Spektakl świateł LICHTBENDE – najważniejsze wydarzenie pierwszego weekendu FF Kino Dzieci

W pierwszą niedzielę festiwalu (23 września) o 12:00 zapraszamy do Kina Praha na spektakl holenderskiego teatru LICHTBENDE pt. Ja i pchła. To przedstawienie dla każdego, kto chce przenieść się do cudownego świata muzyki i światła, początków sztuki filmowej i ruchomych obrazów. Bilety dostępne w kasie i na stronie internetowej kina.

Ja i pchła to oparty na prawdziwej historii spektakl o uroczym ulicznym psiaku, który znalazł nowy dom u troskliwej rodziny. Domownicy nie wiedzą jednak, że w futrze czworonoga kryje się cała zgraja pcheł. To dowcipna, nieco absurdalna opowieść z zaskakującym zakończeniem. Spektakl potrwa około 60 minut.

Lichtbende animuje i udźwiękawia na żywo opowiadaną historię za pomocą latarni magicznych (urządzenia, które bawiły widzów jeszcze przed wynalezieniem kinematografu), różnobarwnych świateł, a także całej gamy dźwięków wydobywanych ze zwykłych przedmiotów. Opowiada inspirujące historie, łącząc sztuki wizualne, teatr i muzykę wykonywane na żywo, na oczach widzów. To więcej niż teatr cieni, to kino sprzed wynalezienia kinematografu poruszane ludzką pomysłowością i wyobraźnią.

Fabuła w spektaklu Ja i pchła opowiedziana jest bez słów. Figury wyświetlające się na ekranie powstają dzięki poruszaniu kilkoma latarniami magicznymi. W każdej z nich między soczewką, a źródłem światła umieszczone zostały kukiełki, szablony i inne ruchome elementy. Tak na ekranie powstaje animacja.

Ja i pchła to przedstawienie rodzinne, dla widzów powyżej 4 roku życia, bez dialogów. Spektakl obejrzymy drugiego dnia festiwalu, 23 września o 12:00 w Kinie Praha – bilety w cenie 25 zł dostępne online i w kasach Kino Praha.

Zobaczcie ile radości może wyrazić sobą rysowany światłem, kudłaty piesek!