Kino Dzieci Industry oraz Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zapraszają na bezpłatne webinary na temat produkcji filmów dla dzieci
Kino Dzieci Industry wspólnie z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zaprasza do udziału w wykładach poświęconych produkcji filmów dla dzieci. Chcemy w ten sposób zachęcić polską branżę filmową do zainteresowania się tym gatunkiem.
Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty od wielu lat realizuje działania mające na celu wzrost zainteresowania twórców i publiczności kinem dla dzieci i młodzieży, które z powodzeniem może łączyć kino artystyczne z wysoką frekwencją. Podczas trzech spotkań realizowanych wspólnie z festiwalem chcemy pokazać polskim twórcom i gościom festiwalu jakie możliwości i korzyści stwarza produkcja filmów dla dzieci.
Od kilku lat rośnie zainteresowanie produkcją filmów dla dzieci wśród polskich twórców. Filmy te odnoszą sukcesy artystyczne i komercyjne. W tym roku w konkursie głównym pokazywane są „Tarapaty 2” Marty Karwowskiej, których producentką jest Agnieszka Dziedzic – film rozwijany na Kino Dzieci.Lab i prezentowany na Kino Dzieci Industry oraz pokazywany jako film otwarcia podczas 7. MFF Kino Dzieci. Młodzi widzowie w Polsce mogą coraz częściej oglądać w kinach rodzime produkcje i od małego uczyć się miłości do polskiego kina.
Wybierając tematy spotkań, wzięliśmy pod uwagę rosnące zainteresowanie koprodukcjami, zwłaszcza tymi dalszymi, stąd spotkanie poświęcone koprodukcji z Chinami na przykładzie projektu „Przytul mnie” Studia Animoon. Jest to przykład doskonałej współpracy długofalowej, na której najbardziej zależy producentom. Warto zaznaczyć, że także Chiny od pewnego czasu szukają możliwości nawiązania współpracy z Europą i warto to wykorzystać.
Do następnej sesji zaprosiliśmy wielokrotnie nagradzaną i doświadczoną producentkę Leontine Petit z firmy Lemming Films (Holandia). Wspólnie zastanowimy się jak znaleźć złoty środek między kinem arthousowym a komercyjnym. Omówimy zagadnienia związane z różnicą w pozyskiwaniu finansowania dla obu rodzajów projektów, procesem twórczym, wadami i zaletami produkcji obu gatunków, oczekiwaniami widowni i specyfiką dystrybucji.
Dzięki temu spotkaniu mamy nadzieję pokazać polskim twórcom, że istnieją również artystyczne filmy dla dzieci, które mają swój rynek i dystrybucję.
Na koniec zapraszamy na wykład mistrzowski Philipa LaZebnika skierowany do scenarzystów i reżyserów. W jego trakcie poruszymy zagadnienia związane ze specyfiką pracy nad projektem filmu dla dzieci. Chcemy skupić się na warsztacie scenariuszowym charakteryzującym ten rodzaj filmów oraz poruszyć tematykę związaną z pisaniem gatunku.
Philip LaZebnik jest scenarzystą filmów pełnometrażowych i seriali, zawodowo związanym z Disney Studios i Dream Works. Scenarzysta takich filmów jak: „Mulan” , „Pocahontas” , „Książę Egiptu” czy „Droga do El Dorado”. Od 5 lat jeden z tutorów warsztatów scenariuszowych Kids Kino.Lab. Czerpiąc z naszego doświadczenia, jako organizatorzy warsztatów scenariuszowych dostrzegamy wciąż silną potrzebę edukacji polskich twórców z zakresu tworzenia scenariuszy filmowych.
Kino Dzieci Industry
Kino Dzieci Industry oraz Kino Dzieci.Lab są częścią branżową Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci, odbywającego się we wrześniu w Warszawie i w dwudziestu polskich miastach oraz online.
MFF Kino Dzieci, Kino Dzieci.Lab i Kino Dzieci Industry organizowane są przez Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty – pozarządową organizację, założoną w 2003 roku przez Romana Gutka. Jej celem jest promocja i popularyzacja niekonwencjonalnego i artystycznego kina.
Kino Dzieci Industry współfinansowany jest przez Kreatywną Europę komponent MEDIA, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.