fbpx
Powrót do listy aktualności

Już w sobotę startuje stacjonarna odsłona 8. MFF Kino Dzieci. Zapraszamy do kin i zabawy w domu po seansach

Już w najbliższą sobotę, 25 września, w 20 miastach startuje 8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci. W wypełnionym po brzegi fantastycznymi filmami programie nie zabraknie także spotkań z twórcami, warsztatów plastycznych online i materiałów do kreatywnej zabawy w domu. Hybrydowa formuła festiwalu Kino Dzieci daje możliwość szerokiego dostępu do wielu fantastycznych wydarzeń. Zapraszamy do szukania inspiracji, rozmów o obejrzanych filmach, a przede wszystkim do wspólnej, festiwalowej zabawy. 

Materiałów dodatkowych szukajcie od 25.09 od godz. 12:00 na stronie kinodzieci.pl oraz na festiwalowej platformie online (dostępnej pod adresem nowehoryzonty.pl/kinodziecionline). 

Warsztaty plastyczne po filmowych seansach 

Zainspirowani festiwalowymi filmami wraz z Magdą Bravo i Michaliną Drygasiewicz zapraszamy do zabawy plastycznej  w domu. Nasze edukatorki, oprócz proponowania kreatywnych zadań, w przystępny sposób podsumowują także główny temat filmu, tak by młodzi widzowie i widzki mogli go jeszcze lepiej zrozumieć i zapamiętać. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 4+, 6+ i 8+.

Rozmowy z filmowymi twórcami i twórczyniami

Jak to jest zagrać w filmie? Jak przygoda z kinem zmienia życie? Czym różni się praca na planie filmu dla dzieci od pracy z dorosłymi aktorami? Dwie filmowe dziennikarki: Marta Bałaga oraz Anna Tatarska specjalnie dla widzów i widzek festiwalu Kino Dzieci przeprowadziły rozmowy z reżyserkami i reżyserami oraz aktorkami i aktorami dziecięcymi, by razem poszukać odpowiedzi na te i inne pytania. 

Karty Kina Dzieci do kreatywnej zabawy w domu 

Kasia Walentynowicz ilustratorka i graficzka, która wraz ze Studiem Homework odpowiada za identyfikację wizualną Kina Dzieci w tej edycji zaprasza do wspólnej, kreatywnej zabawy przy tworzeniu materiałów do festiwalu. Artystka przygotowała sześć kart z wyjątkowymi zadaniami dla widzek i widzów Kina Dzieci. Taki festiwal to naprawdę sporo pracy jak na jedną ilustratorkę. Pomóżcie Kasi przygotować np. bilety do kina, festiwalowe plakaty i fotosy do własnych filmów. Karty w wersji papierowej będą do odebrania w festiwalowych kinach. Online, oprócz samych kart, dostępne będą także wideozaproszenia Kasi do wspólnej zabawy. Do dzieła – kredki i flamastry w dłonie!

Zadania dla filmowych odkrywczyń i odkrywców

Jakie aktualne kwestie poruszają filmy z tegorocznego Konkursu filmowych odkryć? Na to pytanie pomoże poszukać odpowiedzi Kasia Witt edukatorka i projektantka materiałów edukacyjnych. Do tytułów tej konkursowej sekcji Kasia nagrała krótkie wstępy ze wskazówkami interpretacyjnymi. Do wszystkich filmów powstały także unikatowe pocztówki z zadaniami dla filmowych odkrywczyń i odkrywców. 

Szlakiem Dzikoprzygód w trosce o ochronę przyrody 

Aneta Chmielińska, pedagożka leśna i twórczyni podcastu Dzikoprzygody, specjalnie dla naszych festiwalowiczek i festiwalowiczów przygotowała przewodniki po filmowych światach natury z sekcji Kino Dzieci gra w zielone. Znajdziecie tam wyjaśnienie najważniejszych zagadnień ze świata fauny, flory i ekologii, które porusza dany tytuł. Dajcie się rozkochać we wszystkim, co zielone! 

Przewodnik po konkursowej sekcji krótkich dokumentów

Z kolei Maciej Cuske, reżyser filmów dokumentalnych, dla bacznych obserwatorek i obserwatorów rzeczywistości przygotował autorskie materiały do sekcji krótkich dokumentów. Dowiecie się z nich także, za co Maciej najbardziej lubi kino dokumentalne. Partnerem przewodników jest Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. 

8. MFF Kino Dzieci rozpocznie się 25 września i potrwa w festiwalowych kinach do 3 października. Następnie od 7 do 24 października program dostępny będzie online.

Organizatorem 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci i Kino Dzieci Industry jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wydarzenie branżowe Kino Dzieci Industry, czyli międzynarodowe forum koprodukcyjne projektów filmów i seriali dla młodej widowni. Wydarzenie odbędzie się w dniach 28 września – 1 października, w Warszawie i online.

Współfinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Kreatywna Europa, Miasto st. Warszawa.

Partner główny: Fundusze norweskie i EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego), pochodzące z Islandii, Norwegii i Liechtensteinu. Wykorzystanie Funduszy norweskich i EOG w Polsce koordynuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Partnerzy: Przedstawicielstwo Flandrii w Polsce i w Krajach Bałtyckich, Biuro Walonii-Brukseli, Amnesty International, Kino Muranów, Kinoteka, Kino Wisła, Dom Kultury Świt, Stacja Falenica, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, CKF im. Andrzeja Wajdy, Gazeta Dzieci.

Patroni medialni: Zwykłe Życie, Pismo. Magazyn opinii, TOK FM, Kino, Filmweb, Lubimy Czytać, Miasto Dzieci, Gazeta Wyborcza, Wysokie Obcasy, Czas Dzieci, Ładne Bebe, Książki. Magazyn do Czytania, Jak Wychować Dziewczynki. 

Materiały MFF Kino Dzieci: 

https://c.nowehoryzonty.pl

(hasło i login: press)