fbpx
Powrót do listy aktualności

Europejskie kino dokumentalne – nowa sekcja w programie MFF Kina Dzieci

Sekcja Europejskie kino dokumentalne gromadzi pod jednym szyldem poruszające i pełne pasji produkcje krótko- i pełnometrażowe, które dotykają najważniejszych kwestii współczesnego świata. Współcześni i autentyczni bohaterowie, aktualność tematów i uniwersalny charakter przekazu dostosowany do wieku młodych odbiorców – to najmocniejsze strony nowej sekcji. 7. MFF Kino Dzieci odbędzie się w kinach i online od 26 września do 4 października.

Podczas  poprzednich edycji festiwalu dokumenty były pokazywane w sekcjach Konkurs filmowych odkryć i Krótkie historie, w tym roku doczekały się osobnego miejsca w programie. W sekcji Europejskie kino dokumentalne znajdziemy: 4 zestawy krótkich metraży i dwie pełnometrażowe produkcje. Warto zaznaczyć, że niemal wszystkie prezentowane tytuły polscy widzowie podczas festiwalu zobaczą premierowo. Choć zostały wyprodukowane w Europie, ich akcja i problematyka wykraczają poza nasz kontynent. 

Dwa pełnometrażowe tytuły, które zobaczymy w sekcji Europejskie kino dokumentalne (obydwa premierowo), to: francuski film „Jutro jest nasze” oraz belgijski „Kiedyś lubiłam morze”.

„Jutro jest nasze” („Demain est à nous”, reż. Gillesa de Maistre) to portret młodych, zaangażowanych bohaterów z całego globu, którzy działają na rzecz środowiska, walki z nierównościami społecznymi czy brakiem dostępu do edukacji. 13-letni José Adolfo pochodzi z Peru i w 2019 roku otrzymał nagrodę przyznawaną młodym aktywistom ekologicznym. Arthur to francuski 10-latek, który sprzedaje swoje obrazy, a uzyskane pieniądze przeznacza na pomoc bezdomnym. Z kolei Heena mieszka w Indiach i walczy na rzecz praw dzieci do powszechnej edukacji. 

„Kiedyś lubiłam morze” („Je n’aime plus la mer”, reż. Idriss Gabel) prezentuje historie dziewcząt i chłopców przebywających w belgijskim ośrodku dla uchodźców, ich trudne przeżycia, wspomnienia z podróży do „lepszego świata”, a także marzenia i nadzieje. Poruszający i pełen refleksji dokument o tym, jak wygląda emigracja oczami dziecka. 

Jednym z najważniejszych tytułów wśród krótkich metraży jest nagrodzony Oscarem w 2020 roku w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: „Skateboard w strefie wojennej (gdy jesteś dziewczyną)” (Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)”, reż. Carol Dysinger). To brytyjska produkcja, której bohaterkami są młode mieszkanki okupowanego Afganistanu uczące się jazdy na deskorolce. Wspiera je w tym niezależna organizacja non-profit, a zajęcia stają się szansą nauki wytrwałości, niezależności i wiary we własne marzenia. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów na te pokazy podczas Kina Dzieci zostanie przekazany Fundacji Skateistan, która organizuje zajęcia z nauki jazdy na deskorolce dla dziewcząt z ubogich dzielnic Kabulu. 

Z zupełnie innej perspektywy o konflikcie w Afganistanie opowiada 11-letnia Zhenos w filmie „Hotel City Plaza” („City Plaza Hotel”, reż. Anna Paula Hönig). Bohaterka tego niemiecko-francusko-chilijskiego dokumentu, pokazywanego m.in. podczas 69. Berlinale oraz w Clermont-Ferrand, mieszka tymczasowo z rodziną w hotelu w Atenach. Mimo niepewności i faktu, że jako uchodźczyni w ciągu kilku miesięcy będzie musiała opuścić hotel, próbuje stworzyć w nim prawdziwy dom dla siebie i bliskich.

Pasja i chęć spełniania swoich marzeń to siła napędowa dziecięcych bohaterów w zestawie krótkich filmów dokumentalnych „JovannaDlaPrzyszłości”. Każdy z czwórki bohaterów filmów pokazywanych w tym zestawie ma wielką pasję, która prowadzi go przez życie. Pasją Jovanny z tytułowego zestawu („JovannaForFuture”, reż. Mirjam Marks) jest działalność na rzecz ochrony środowiska. Chce, tak jak jej idolka Greta Thunberg, działać na rzecz ochrony klimatu.

Tematem łączącym zestaw dokumentów „Nasza wyspa” jest siła relacji rodzeństwa i szukanie własnej drogi w okresie dorastania. Shanna – bohaterka filmu „Nasza wyspa” (Ons eiland”, reż. Lennah Koster) to przyszła wynalazczyni, która opiekuje się starszą siostrą z zespołem Downa. Bracia Renildo i Vanildo („Renildo i Vanildo”, tyt. oryg. „Renildo en Vanildo”, reż. Eva van Barneveld, Heleen D’Haens) pragną pokazać tacie swoją pasję – taniec, ale obawiają się jego reakcji. Z kolei Kess („Siostra w chmurach”, tyt. oryg. „Wolkenzusje”, reż. Sara Kolster) mierzy się z trudnym doświadczeniem straty siostry. Natomiast 11-letniego Jipa, bohatera filmu „Fien, Jip i Fien” („Fien, Jip en Fien”, reż. Marie De Hert, Ellen Pollard), poznajemy w momencie pierwszego zakochania i zazdrości siostry o uwagę brata.

7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbędzie się w dn. 26.09-4.10.2020. Podobnie jak w poprzednich edycjach zaprosimy naszych widzów na seanse w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i kilkunastu innych miastach. Po raz pierwszy Kino Dzieci odbędzie się w formule hybrydowej – poza pokazami na salach kinowych część filmów dostępna będzie także online.

Organizatorem 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci i Kino Dzieci Industry jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto st. Warszawa, Kreatywna Europa.

Patroni medialni: Co Jest Grane 24, Gazeta Wyborcza, Książki. Magazyn do czytania, TOK FM, Wirtualna Polska, Nasze Miasto, Czas Dzieci, Filmweb, Going, Lubimy Czytać, Ładne Bebe, Sens, Zwierciadło.

Więcej informacji: kinodziecipl

Facebook: facebook.com/kinodzieci

Instagram: instagram.com/kino.dzieci