fbpx
Powrót do listy aktualności

„Dziki Zachód Calamity Jane” podwójnie wyróżniona na 8. MFF Kino Dzieci animacja w kinach od 11 lutego

Martha Jane to nieustraszona dwunastolatka, która przez życie najchętniej puściłaby się galopem. Jest silna, odważna i… jest dziewczyną, co w czasach Dzikiego Zachodu oznacza jedno: przygody nie są dla niej. Ale właściwie, kto tak powiedział? Western inspirowany życiem jednej z najsłynniejszych kobiet w historii amerykańskiego osadnictwa w kinach już od piątku!

Ścięte włosy? Spodnie? Co ona sobie wyobraża? Jest silna, odważna i… jest dziewczyną, co w czasach Dzikiego Zachodu oznacza jedno – przygody nie są dla niej. Czy dzielna Calamity Jane odnajdzie się wśród amerykańskiej głuszy?

1863, Stany Zjednoczone Ameryki. Martha Jane i jej rodzina jadą na zachód w poszukiwaniu lepszego życia. Niespodziewanie to właśnie ona musi przejąć opiekę nad rodzeństwem i nauczyć się jeździć rodzinnym wozem. Wreszcie! Nigdy wcześniej nie czuła się tak wolna. Odważna Martha Jane zaczyna ubierać się „jak chłopak”, przez co staje się coraz bardziej kłopotliwa dla społeczności. Kiedy przywódca konwoju oskarża ją o kradzież, dziewczyna ucieka, by znaleźć dowód swojej niewinności. Na amerykańskim odludziu odkrywa siebie. Obcy świat kształtuje jej wyjątkową osobowość… odsłaniając tajemniczą Calamity Jane.

Wyróżniona na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Kino Dzieci wyjątkowa wizualnie animacja to ekscytująca opowieść o harcie ducha, przezwyciężaniu uprzedzeń i walce o marzenia, które należy chwytać na lasso, by nie pozwolić im umknąć.

Animacja otrzymała wyróżnienie Jury Konkursu głównego 8. MFF Kino Dzieci obradującego w składzie: Robert Drobniuch, Anna Dziewit-Meller, Anna Tatarska, Agata Romaniuk, Anna Wróblewska, w uzasadnieniu czytamy:

Film o nieoczywistej urodzie, który uruchamia wyobraźnię dziecka i czyni z niego aktywnego widza. Jest to świetnie opowiedziana, inspirująca historia o przekraczaniu granic, narzuconych norm i siebie samej. 

Z kolei, Jury ZEF (Zespół Edukatorów Filmowych) w składzie: Bolesław Drochomirecki, Artur Lecybil, Agnieszka Piotrowska-Prażuch, przyznanie wyróżnienia temu tytułowi uzasadniło:

Za inspirującą (nie tylko dla dziewczyn), ciekawie opowiedzianą historię i czarującą wizualnie animację. Wild Wild West dla wszystkich!

Premiera filmu 11 lutego.

„Dziki Zachód Calamity Jane”

Tytuł oryginału: „Calamity, une enfance de Martha Jane Cannary”

Kategoria wiekowa: 9+

Reżyseria: Rémi Chayé

Kraj i rok produkcji: Francja/Dania 2020

Czas trwania: 82 min

Wersja językowa: dubbing

Dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Materiały do filmu na FTP: https://c.nowehoryzonty.pl/index.php/s/yBGqCnFMN7WN68X