fbpx
Powrót do listy aktualności

Barwne nadbałtyckie animacje i ulubieni książkowi bohaterowie na ekranie – uchylamy rąbka tajemnicy i prezentujemy kolejne filmy nadchodzącej edycji Kina Dzieci!

Czy chcielibyście wiedzieć jakiego tytułu dla dzieci w szwedzkiej telewizji nie może zabraknąć podczas świąt? Albo które filmy w dzieciństwie zachwycały Waszych rówieśników z krajów bałtyckich? Czy Basia i Misiek Zdzisiek znaleźliby przyjaciół w Estonii czy Litwie? A może jesteście ciekawi, jak smakuje tradycyjna angielska herbatka z przebojowym (dosłownie!) Tygrysem? Odkrywamy kolejne tytuły 7. MFF Kino Dzieci, już dziś rezerwujcie czas na seanse w kinach i online od 26 września do 4 października!

Nad Bałtykiem 

Choć łączy nas wspólne morze okazuje się, że w kwestii nadbałtyckiej kinematografii sporo mamy do odkrycia. Dlatego podczas tegorocznego 7. MFF Kino Dzieci w sekcji narodowej filmowo spotkamy się właśnie Nad Bałtykiem, poznając najlepsze produkcje naszych sąsiadów z Litwy, Łotwy i Estonii. Zobaczymy 7 pełnometrażowych tytułów, w tym premierowo przygody „Fikmika” (tyt. oryg. „Sipsik”, reż. Meelis Arulepp, Karsten Kiilerich, Estonia, 2020, 5+) oraz Tajne stowarzyszenie z dzielnicy Supilinn” (tyt. oryg. „Supilinna salaselts”, reż. Margus Paju, Estonia, 2015, 8+). Filmy krótkometrażowe w sekcji narodowej podzielone zostały na cztery zestawy, którym w tytułach patronują: ciekawa świata Miriam, świąteczny Pierniczek, słodkości Waikiki i szukający domu kot Teofrastus (polska premiera). Animacje łączy surrealistyczny humor i niezwykle dopracowana estetyka, które z pewnością docenią również widzowie dorośli.

Fikmik” to historia szmacianej lalki, którą 6-letnia Ania dostała od starszego brata. Animacja jest ciepłą opowieścią o relacjach rodzinnych oraz o radzeniu sobie z samotnością przez mniejsze dzieci. To ekranizacja kultowej, estońskiej książki dla najmłodszych dzieci napisanej ponad pół wieku temu przez Eno Rauda i przetłumaczonej na 13 języków. Wychowują się na niej kolejne pokolenia Estończyków. Ciekawe czy twórcom animacji udało się przenieść ducha książki? Ekranizacja jest jedną z najnowszych produkcji w programie (2020 r.).

W sekcji narodowej nie zabraknie też filmów aktorskich. Czwórka bohaterów z Tajnego stowarzyszenia z dzielnicy Supilinn” poszukuje antidotum na zdziecinnienie, które opanowuje dorosłych w Tartu! To poważna misja na miarę prawdziwych badaczy, w rękach których jest zdrowie i życie tylu dorosłych! Niestety, wciąż depcze im po piętach tajemniczy i niebezpieczny człowiek w złotej masce…

Dla wielu zaskoczeniem może być fakt, iż kraje bałtyckie mają naprawdę długą historię w produkcji animacji dla dzieci. Bałtyckim prymusem w tej dziedzinie jest z pewnością Estonia. W tym sukcesie ma swój ogromny udział najstarsze (1957) i największe w tej części Europy studio animacji poklatkowej Nukufilm, które specjalizuje się w niezwykle pracochłonnych animacjach lalkowych. 

Jedną z gwiazd” studia jest Miriam – kilkuletnia dziewczynka obdarzona olbrzymią wyobraźnią. Bohaterce tej niezwykle popularnej serii zawsze towarzyszy pomysłowa domowa kura (dosłownie!). Podczas 7. MFF Kino Dzieci zobaczymy cały zestaw filmów krótkich z przygodami kilkulatki. Ciekawe jak wielu fanów przygód polskiej Basi i jej pluszowego towarzysza Miśka Zdziśka odnajdzie podobieństwo w przyjacielskiej relacji estońskiej bohaterki i jej pupilki?

O popularności kolejnego tytułu od studia Nukufilm, który zostanie pokazany w tej sekcji, może świadczyć często powtarzany żart, iż prawdziwa estońska animacja nie może się obyć bez marchewki. Marchewka” (tyt. oryg. Porgand!”, reż. Pärtel Tall, Estonia, 2003, 4+, film w zestawie Waikiki i inne filmy krótkie”), to urzekająca precyzyjnością i pomysłowością plastelinowa animacja. Historia zgłodniałego zająca, który spotyka bałwana z marchewkowym nosem. Tak rozpoczyna się dzika gonitwa. Marchewka na plaży” (tyt. oryg. Porgand suvitab”, reż. Pärtel Tall, Estonia, 2008, 4+, zestaw Pierniczek i inne filmy krótkie”) to kontynuacja serii, królik znów poszukuje marchewki do schrupania i… znów chce ją zabrać bałwankowi. Do szaleńczego pościgu dołączają kolejne zwierzęta, a w ruch pójdzie nawet armata!

Lotta, bohaterka filmu Lotta z Krainy Wynalazców” (tyt. oryg. Leiutajateküla Lotte”, reż. Heiki Ernits, Janno Põldma, Estonia/Łotwa, 2006, 6+), jest jedną z najbardziej lubianych przez Estończyków bohaterek filmowych ostatniego dwudziestolecia. Ta zabawna animacja zachęca do otwierania umysłu, przecierania nowych szlaków i nieustannego uczenia się, ale również przestrzega przed niezdrową rywalizacją.

Animācijas Brigāde to działające od 1966 r. łotewskie studio animacji lalkowej założone przez Arnoldsa Burovsa – z wykształcenia muzyka, z pasji reżysera filmów dla dzieci, uznawanego za założyciela łotewskiej animacji lalkowej. W programie 7. MFF Kino Dzieci zobaczymy pochodzące z tej wytwórni i wielokrotnie nagradzane Waikiki” (tyt. oryg. Vaikiki”, reż. Māris Brinkmanis, Łotwa, 2017, 4+, zestaw Waikiki i inne filmy krótkie”), czyli pełne humoru historie ciastek, które za drzwiami zamkniętej cukierni żyją swoim własnym życiem oraz premierowo pokazywane w Polsce Groszki” (tyt. oryg. Zirņa bērni, reż. Dace Rīdūze, Łotwa, 2020, 4+) i “Pierniczek” (tyt. oryg. Kraukšķītis, reż. Dace Rīdūze, Łotwa, 2014, 4+, oba tytuły w zestawie Pierniczek i inne filmy krótkie”). Animacje, choć współczesne, wykonane zostały tradycyjnymi technikami: lalkową i plastelinową. Łączy je odkrywanie praw natury przez bohaterów, jej złożoności, porządku i piękna. 

Litwę w sekcji Nad Bałtykiem reprezentować będą krótkie metraże, w tym premierowo Matylda i zapasowa głowa” (tyt. oryg. Matilda ir atsargine galva”, reż Ignas Meilūnas, Litwa, 2020, 7+, zestaw Teofrastus i inne filmy krótkie”). Animacja pokazywana była m.in na Festiwalu w Annecy. To opowieść o dziewczynce, która odkrywa czym tak naprawdę jest szczęście. 

Kino Dzieci z nosem w książkach 

Trudno wyobrazić sobie szwedzkie święta bez tradycyjnych adwentowych świec i… gwiżdżącej Joanny. Czy umiesz gwizdać, Joanno?” (tyt. oryg. Kan du vissla Johanna?”, reż. Rumle Hammerich, Szwecja, 1994, 6+) to ekranizacja książki Ulfa Starka, jednego z najpopularniejszych szwedzkich autorów dla dzieci. Film tradycyjnie pokazywany jest w szwedzkiej telewizji w każde święta Bożego Narodzenia. To wzruszająca i pełna humoru opowieść o międzypokoleniowych relacjach, która zachwyci widzów w każdym wieku. 

Pozostając w klimacie narodowych klasyków podczas 7. MFF Kino Dzieci w tej sekcji przeniesiemy się także do Wielkiej Brytanii, by napić się popołudniowej herbatki z prawdziwym tygrysem! Tygrys, który przyszedł na herbatkę” (tyt. oryg. The Tiger Who Came to Tea”, reż. Robin Shaw, Wielka Brytania, 2019, 6+) to niezwykła, animowana adaptacja ponadczasowego, brytyjskiego klasyka literatury dla dzieci autorstwa Judith Kerr. Film przedstawia historię małej Sophie, którą podczas wielkiej ulewy odwiedza prawdziwy tygrys. Książka została sprzedana w ponad 5 milionach kopii od dnia publikacji w 1968 roku. Piosenkę Hey Tiger!” do tej animacji w oryginalnej wersji językowej zaśpiewał brytyjski wokalista Robbie Williams. Film polscy widzowie zobaczą tylko w festiwalowych kinach w Warszawie.

Fanów komiksów z pewnością ucieszy obecność Zuzy-Łobuzy wśród filmowych propozycji 7. MFF Kino Dzieci. Pamiętnik Zuzy-Łobuzy” (tyt. oryg. Mein Lotta-Leben – Alles Bingo mit Flamingo”, reż. Neele Leana Vollmar, Niemcy, 2019, 8+) to pełna humoru adaptacja książki autorstwa Alice Pantermüller z animowanymi elementami w narracji. Ich bohaterką jest 11-letnia, charakterna Zuza, która prowadzi wideopamiętnik. Zuza ma nieco zwariowaną rodzinę, bałagan w domu, żółwia, flet, na którym nie umie grać i dwoje przyjaciół pewną siebie Zośkę i inteligentnego Pawełka. 

Jak co roku w sekcji Kino Dzieci z nosem w książkach wrócimy do ulubionych przez wszystkie dzieci (i dorosłych!) filmowych adaptacji klasyków międzynarodowej literatury dziecięcej. W zestawie Dolina Muminków 2” premierowo zobaczymy dwa animowane epizody: Zimowe szaleństwo Muminka” (tyt. oryg. Moomin’s Winter Follies”, reż. Nigel Davies, Finlandia/Wielka Brytania, 2019, 6+) oraz Duch ognia” (tyt. oryg. The Fire Spirit” reż. Jay Grace, Finlandia/Wielka Brytania, 2019, 6+), w której tytułowy duch ognia poprosi Włóczykija o pomoc w powrocie do domu czyli… do środka wulkanu. 

7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbędzie się w dn. 26.09-4.10.2020. Podobnie jak w poprzednich edycjach zaprosimy naszych widzów na seanse w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i kilkunastu innych miastach. Po raz pierwszy Kino Dzieci odbędzie się w formule hybrydowej – poza pokazami na salach kinowych część filmów dostępna będzie także online.

Organizatorem 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci i Kino Dzieci Industry jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto st. Warszawa, Kreatywna Europa.

Patroni medialni: Co Jest Grane 24, Gazeta Wyborcza, Książki. Magazyn do czytania, Wysokie Obcasy, TOK FM, Wirtualna Polska, Nasze Miasto, Kino, Filmweb, Going, Lubimy Czytać, Czas Dzieci, Ładne Bebe, Sens, Zwierciadło.