fbpx

aKINO. Filmowy projekt edukacyjny

Kontakt z dziełem filmowym uczy dzieci krytycznego myślenia, pokazuje różnorodność perspektyw, uwrażliwia młodych odbiorców. Ale czy sztuka filmowa może inspirować do aktywności i kształtować postawy widoczne w twórczych działaniach? Jesteśmy przekonani, że tak. Już wkrótce udowodnią to kilku- i nastoletni widzowie z kilkunastu miast Polski, którzy dołączą do projektu aKINO i pełni energii razem z nami wykrzyczą „aaa jestem sobą!”, „aaa  kocham!” i „aaa poszukuję!”.

 

akino_fb_cover_sygnety

W filmie drzemie olbrzymi potencjał edukacyjny. Przekonaliśmy się o tym nieraz, przygotowując w Dziale Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty wiele projektów skierowanych do młodego widza. W tym roku, w ramach inicjatyw Europejskiej Stolicy Kultury 2016, stworzyliśmy aKINO – filmowy projekt edukacyjny, który ma na celu nie tylko promocję wartościowego kina, ale także zainspirowanie dzieci i młodzieży do zaangażowania w różnorodne działania twórcze i prospołeczne. Chcemy rozbudzić w dzieciach i młodzieży chęć do bycia aktywnymi na każdym poziomie: fizycznym, intelektualnym i społecznym.

Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu w maju, czerwcu, październiku, listopadzie i grudniu.

Program kierowany jest do pięciu grup wiekowych: przedszkolaków, szkół podstawowych 1-3 i 4-6, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Każdy seans opatrzymy materiałami dodatkowymi: wywiadami, sondami, animacjami. Nauczyciele dostaną od nas scenariusze lekcji a uczestnicy będą mieli szanse podzielić się z rówieśnikami swoimi pracami i przemyśleniami z zajęć.

Proponujemy uczestnikom pięć aktywności: stworzenie fotograficznego słownika architektury miasta, poznawanie swojej historii przez historię chleba na którą złożą się filmowe relacje-wywiady, stworzenie map mikrosportów, wykonanie serduszek origami oraz wystąpienie na TEDxKids@Służew. Chcemy zainspirować do stawiania pytań o przeszłość, także swojego miasta, o swoją tożsamość – tę osobistą jak i zbiorową, o swoje miejsce w historii i o swoje pasje.

PROGRAM

MAJ

aaa jestem sobą!

Pytamy o tożsamość i uczymy się szacunku wobec innych. Wyrażamy siebie poprzez wybrane formy multimedialne. Z rysunków zaproszony przez nas artysta stworzy mural na ścianie Kina Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

CZERWIEC

aaa tworzę!

Stajemy się tropicielami miejsc, które mają znaczenie. Fotografujemy je i budujemy architektoniczny słownik architektury.

PAŹDZIERNIK

aaa ruszam się!

Na nowo odkrywamy urok małej podwórkowej ligi. Frisbee, bule, ping-pong, badminton, sporty walki. Chcemy dobrze czuć się we własnym ciele. Współpracujemy. Tworzymy drużynę. Do pomocy dostaniemy Przewodnik po mikrosportach.

LISTOPAD

aaa poszukuję!

Poznajemy historię naszej lokalnej społeczności. Od kuchni. Nagrywamy mikrohistorie o chlebie.

Dowiadujemy się od bliskich i sąsiadów, jak było kiedyś. Może kryje się za tym jakaś niezwykła historia? Tworzymy małe opowieści o codzienności. Wczoraj i dziś.

GRUDZIEŃ

aaa kocham!

Robimy po seansie serca origami dla jednej z największych akcji charytatywnych w Polsce i organizujemy TEDx by podzielić się swoim doświadczeniem i pomysłami.

Strona aKINO.

Facebook aKINO.